Виховна година «Я – громадянин України - європейської країни»
Мета : формувати уявлення про Україну як про суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною; сприяти усвідомленню учащими себе як громадянина України, місця України серед країн Європи, розширити знання учнів про державні символи України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність, уміння працювати в команді; розвивати комунікативну, пізнавальну, соціальну компетентності учнів; виховувати патріотичні почуття
Обладнання : карта України, аудіозапис Гімну України, відеоролик «Легенда про Україну», зображення Державного Прапору та Герба України, комп'ютер, інтерактивна дошка.
Тип уроку : подорож.
Є багато країн на землі
У них – озера, річки та долині.
Є країни великі і малі,
Та найкраща завжди Батьківщина.
Перебіг уроку:
I. Організаційний момент.
Звучить Гімн України.
«Мозковий штурм»:
- А що означає любити Батьківщину? (Радіти її успіхам, дбати про неї, намагатися своєю працею, здібностями, вчинками, справами примножити її славу, добробут).
- А ще любити означає знати. Чи добре ви знаєте нашу Україну?
- Ким ми з вами є? Що нас з вами об'єднує? (громадянами України).
II.Оголошення теми та мети уроку.
Тема нашого уроку „Я – громадянин України – європейської країни”.
«Мікрофон»:
- Що ви очікуєте від уроку?
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
Слово вчителя.
Нам постійно твердити про те, що Україна вже є європейською державою, але чи справді так? Мабуть, Україна зможе по праву вважатися такою, коли у кожного її громадянина будуть європейська свідомість, європейське мислення, європейське бачення, європейська поведінка і …європейський рівень життя. Коли кожен зможе гордо сказати: «Я – громадянин України! Я – громадянин Європи!»
"Мозковий штурм".
- Чи є Україна – європейською країною?
Слово вчителя.
За своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.
Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Україна – єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Наша Батьківщина межує із сімома країнами.
- Назвіть ці країни (Росія, Білорусія, Польща. Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова).
Південну частину омивають води… Чорного та Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами.
- Назвіть їх (Туреччина, Болгарія, Грузія та інші).
Отже, майбутнє України тісно пов'язане з майбутнім Європейським Союзом. Ще Леонід Кравчук Президент України підписав Угоду про партнерство та співробітництво з ЄС. І це була перша угода між ЄС та країнами колишнього Радянського Союзу.
Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн. Україна упевнено стоїть на шляху євроінтеграції. Та кожен справжній європеєць любить та знає історію своєї країни. Святою для кожного є земля, де він народилася і зробив свій перший крок. І чим дорослішою стає людина, тим глибшає її любов до батьківщини... Ми як справжні громадяни України та в майбутньому Євросоюзу повинні любити, знати, шанувати свій край, людей своєї землі, традиції та культурне наслідування.
Сьогодні ми здійснимо веб - подорож нашою Батьківщиною і ви розширите власні знання про неї.
І сторінка нашого веб-подорожі: «Легенда про Україну». (Перегляд відеоролику «Легенда про Україну»).
Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породивши наш Творець. Але якось набравши Творець пригорщу родючих ґрунтів і блакитних вод та й кинувши чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить ця планета ожила і заграла всіма барвами.
Минуло багато години, і вирішивши Творець провідати ту планету. Дістав він і Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти і смарагди, руду і сіль, вугілля і граніт… Кинувши свій мішок у напрямку планети, яку щойно нарік Землею.
Розв'язався мішок із скарбом, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. І найбільше їх насипалося на слов'янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець подивитись на цю маленьку планету. Облетівши навколо неї і побачивши дивовижний куточок, краще від якого не було на всій Землі. І вигукнув Господь: «Це справжній рай!» Ступивши Він на казкову землю, яка так припала йому до душі, і нарік її Україною. Адже в цій назві було слово «рай». Отак і виникла українська земля, яку сам Творець хотів би мати за рай.
ІІ сторінка нашого веб-подорожі: «Державні Символи України»
24 серпня 1991 року – цього дня прийнято Акт проголошення незалежності України, за яким Україна є самостійною демократичною державою. Україна має свої державні символи прапор, герб і гімн, що відображають свою історію.
1 учень
Прапор – це державний символ,
він є у кожної держави,
Це для всіх – ознака слави.
2 учень
Синьо-жовтий прапор маємо,
синє - небо, жовте - жито,
прапор свій оберігаємо.
3 учень
Герб – символ влади.
Наш герб – тризуб,
Це воля, слава, сила.
4 учень
Наш герб – тризуб, недоля нас косила,
та ми зросли, ми є, ми завжди будемо,
добро і пісню ми несемо людям.
5 учень
Гімн – найголовніша пісня країни.
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо всі.
Для кожного села, містечка, міста –
це клич один з мільйонів голосів.
ІІІ сторінка нашого веб-подорожі:
«Чи добре знаєш ти Україну?»
http://LearningApps.org/display?v=pxq1trjb517
Кроссворд
1. Як називається герб нашої держави? (Тризуб).
2. Які гори України ви знаєте? (Карпати).
3. Як називається найбільша річка України? (Дніпро).
4. Яка птиця є символом України? (Алека).
5. Столиця України? (Київ).
6. Кущ-символ України? (Калина).
7. Збірка віршів Т.Г. Шевченка? (Кобзар).
ІV сторінка нашого веб-подорожу: «Бліц-турнір «Моя Україна»
1. Що ми відзначаємо 23 серпня? (День Прапора).
2. Коли ми святкуємо День Незалежності України? (24 серпня).
3. У якому році було прийнято Конституцію незалежної української держави? (1991 рік)
4. З кількох областей складається Україна? (24 і Республіка Крим)
5. Хто є автором слів Гімну України? (Павло Чубинський)
6. Хто написав музику до нього? (Михайло Вербицький)
7. Назвіть прізвище першого космонавта України? (Леонід Каденюк)
8. Який найбільший звір України? (Зубр)
9. Яка найбільша морська тварина живе в Україні? (Дельфін)
10. Назвіть державні символи України?
11. Назвіть народні символи України?
V сторінка гра «Вірю – не вірю»
1. Чи вірите Ви, що Київ – найстаріший місто в Україні? (Ні. Місту Керч (Пантікапей) – 2600 років)
2. Чи вірите Ви, що географічний центр Європи знаходиться в Україні? (Так, у Карпатах)
3. Чи вірите Ви, що символом найвищої влади на Січі був меч? (Ні, булава)
4. Чи вірите Ви, що штани хлопцям до ХІХ століття дозволяли носити лише після 15-ти років? (Так, до цього носили сорочку)
5. Чи вірите Ви, що слово «кобзар» може писатися як з великої літери, так і з маленької? (збірка
«Кобзар» Т.Г.Шевченка, кобзар - музикант )
6. Чи вірите Ви, що князь Володимир запровадив християнство і охрестив народ Київської Русі? (Так, у 988р.)
7. Чи вірите Ви, що княгиня Ольга створила першу бібліотеку, дбала про поширення освіти. (Ні, Ярослав Мудрий)
Діалог вчителя з учнями:
- Всім знайомий висловив: «І чужому навчайтеся, і свого не цурайтесь».
- Хто є автором цих відомих рядків? (Т.Г. Шевченка).
- Як ви розумієте цей вислів?
(Серед низки учнівських відповідей необхідно зосередити увагу на таких:
- для успішного розвитку України, її процвітання необхідно сумлінно працювати,
любити Батьківщину,
- знати та поважати історико-культурні особливості держав-сусідів;
- вивчати досвід інших країн;
- український народ з його культурною спадщиною, гуманістичною ментальністю
гідний зайняти гідне місце в Європі, зокрема стати членом ЄС).
- А що вам відомо про країни Європи? Пропоную пограти у гру «З'єднай пару» http://LearningApps.org/display?v=ppzhtdaz517
(Діти отримують 2 набори карток - одну з назвами країн, іншу - зі столицями. Їм необхідно розкласти картки у відповідності один з одним - країна та її столиця. Для полегшення завдання діти можуть отримати карту Європи.)
Країни:
1. Австрія – Відень.
2. Чехія – Прага.
3. Греція – Афіни.
4. Італія – Рим.
5. Швеція – Стокгольм.
6. Франція – Париж.
7. Німеччина – Берлін.
8. Словаччина – Братислава
9. Польща – Варшава
10. Литва – Вільнюс
ЄС відкрив кордони для України: Рада Європи схвалила рішення про внесення України до
переліку країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги. Документ було підписано 17 травня.
Вже починаючи з літа 2017 року без візи можна відвідати практично будь-яку країну ЄС.
Виняток – Великобританія та Ірландія, які є членом Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони.
Але без «штампу» у паспорті можна буде відвідати інші країни, які не є членами ЄС, але входять до Шенгенської зони:
• Ісландія;
• Ліхтенштейн;
• Норвегію;
• Швейцарія.
У ЄС є, як і в Україні, свій прапор та герб.
Історія створення прапора починається у 1955 році.
Коло з 12 золотих зірок на синьому попелиці. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. У різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинників, тоді як
коло є ще й символом єдності.
Прапор представляє ідеал об'єднання народів Європи. На ньому сяє дванадцять зірок, як символ довершеності, повноти та єдності. Прапор залишається незмінним протягом років, незважаючи на розширення ЄС.
Гімн. У широкому значенні - це гімн не лише ЄС, а й усієї Європи. Музику гімну взято з Дев'ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії
Бетховен поклав на музыку слова «Оди радості», написаної у 1785 році Фрідріхом фон Шіллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен.
V сторінка нашого веб-подорожі: «Мова солов'їна».
Українська мова надзвичайно багата та мальовнича. Особливо вона багата на прислів'я та приказки. Давайте їх згадаємо. Вчитель називає початок прислів'я, а діти його завершують.
За рідний край ………………………..….життя віддай.
• Рідна сторона — мати, чужа…………………… — мачуха.
• Нема гіршого покуті в рідному краю носити пута.
• Друзі пізнаються ……………..в біді.
• Одяг кращий новий, а друг………………….. — старий.
• Дружба та братерство ……………………….— найбільше багатство.
• Краще переконувати словами,…………………………… ніж кулаками.
• На дерево дивуйся, як народити, а на людину…………………………….. — як робить.
• Птах Бог створивши для польоту, а людину ……………………………..— для роботи.
• Хочеш їсти калачі ………………………….— не сиди на печі.
• Вік живи ………………………………..— вік учись.
• Людей питай, но й …………………………………………..свій розум май.
• Не кажи – не вмію, а кажи ……………………………….— навчусь.
• Добре ім'я —………………………………………… найкраще багатство.
• Шабля поранити голову, а слово ……………………….— душу.
• Не кажи, що знаєш, а знай, ………………………………..що говориш.
• Де аист водитися, там ………………………………….щастя народитися.
• Більше діла —………………………… менше слів.
• Слово — не горобець,………………………….. вилетити — не спіймаєш.
• Удар забувається, а слово ………………………пам'ятається.
• Хто багато обіцяє, той рідко слова дотримує.
• Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один ……………………….язик, щоб менше
говоривши.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Ось і підходить до завершення наше цікава мандрівка Україною та Європою. Зараз ми з вами пограємо у гру «Що віддаси батьківщині?».
Діти стають парами, беруться за руки, шикуються ланцюжком один за
одним. Один учень – провідний. Перша пара звертається до нього із словами:
«Якщо хочеш бути зі мною, що ти зробиш для Батьківщини?»
Ведучий повинен сказати, що він зробить для Вітчизні, коли виросте,
наприклад: посадити сад, збудує гарний будинок, буде пекти смачний хліб, намалює багато чудових картин тощо. Після його відповіді всі піднімають руки, і ведучий проходить під піднятими руками. Дорогою він вибирає когось із будь-якої пари і веде його за собою. Наприкінці ланцюжка вони утворюють нову пару. Той, хто залишився без парі, стає ведучим і гра продовжується далі.
V. Підсумок уроку.
- Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
- Що запам'яталося найбільше? Чим?
- Про що ще ви хотіли б дізнатися?
Україна моя неозора,
Дуже хочу тобі побажати,
Аби сяяли радісно зорі,
Щоб хотілося схід сонця стрічати.
Щоб ліси скрізь шуміли веселі
Та щоб плівся гнучкий виноград,
Щоб сміялися біля кожної оселі,
А країна цвіла, як сад.
Хай шумити під віконцем ліщина,
Соловейко всю нічку співу,
Нібі дівчина, в лузі калина
Восени знову ожерелья дяга.
Краю мій, тобі сонця бажаю,
Аби хліб на полях колосився.
Я тобі по віночку впізнаю.
Щастя всім нам, хто тут народився.
Коментарі
Дописати коментар